pátek 29. srpna 2014

Muffiny s láskou z lásky

Zjistila jsem, že pokud mám jen jediný den volna od práce, tak peču nebo trávím den v kuchyni. Což o to, je to fajn, ale začínám upadat do deprese, že můj život se omezil jen na práci a pečení (což samozřejmě není pravda :)). Ale to druhé aspoň dělám s láskou (na rozdíl od té první činnosti). Proto jsem se jedno srpnové pondělí, kdy nebylo takové vedro k padnutí, prolistovávala speciálním vydáním o světových dezertech od Apetitu a narazila jsem tam na zamilované muffiny. Vzhledem k tomu, že po mě nějaký zamilovaný dezert chtěla i moje kamarádka, rozhodla jsem se, že si tyhle roztomilé dortíky vyzkouším, abych pak pro kamarádku pekla na jistotu. Takže pokud přemýšlíte, čím potěšit svou drahou polovičku, nestrávit u trouby celý den, jsou zamilované muffiny tou nejlepší volbou. Když do toho navíc přidáte trochu té lásky, budou chutnat nejlépe na světě.


Suroviny:
180 gramů hladké mouky
1/2 lžičky kypřícího prášku
1/2 lžičky jedlé sody
2 lžíce kakaa
100 gramů hořké čokolády
280 gramů třtinového cukru
150 ml mléka
50 ml kefíru
100 gramů změklého másla
2 vejce
2 lžíce meruňkového džemu
200 gramů potahovací hmoty
růžové potravinářské barvivo
červené zdobící pero


Postup:
Smícháme mouku, kypřící prášek, sodu a kakao. Půlku cukru, ohřáté mléko a nalámanou čokoládu dejte do jiné mísy a promíchejte, dokud se nerozpustí. Máslo a cukr vyšlehejte v míse do světlé hmoty a pomalu přilévejte vejce. Je dobré si vejce na pár minut před zpracováním vyndat z ledničky. Jakmile máte směs vyšlehanou, začněte postupně přidávat sypkou směs. Upozorňuju, že se vám všechny složky dokonale nepromíchají, proto je přesypte do mísy a promíchejte ručně. Následně do směsi přelejte čokoládu s mlékem a opět dobře promíchejte až vám vznikne těsto.
Do formy na muffiny si dejte košíčky a tak do půlky až třičtvrtě košíčku rozdělte směs. Trouby si předehřejte na 150° stupňů a dejte péct na 12 až 15 minut. Musíte ale muffiny hlídat a to že jsou upečeny poznáte tak, že když do nich píchnete špejlí, tak vám na špejli nic nezůstane. Poté vyskládejte košíčky na mřížku a nechte vychladnout. Jakmile budou vychladlé, seřízněte špičky do rovna.
A teď k polevě. Já dělala hned dva druhy, protože jsem si chtěla vyzkoušet, jak se pracuje s citronovou polevu. Já jí na tři košíčky připravovala ze 100 ml horké vody, ze šťávy ze dvou citrónů a ze 100 gramů moučkového cukru. Všechno promíchejte až vám vznikne husté světlá směs. Podle chuti můžete dosypat cukr nebo přilít více citronové šťávy. Polevu potom opatrně poklaďte na muffin. Připravte se ale na to, že vám bude dost téct po košíčkách a musíte pracovat opravdu hodně rychle a hned je strčtit do ledničky a nechat zatuhnout. Poleva ale nikdy nezakreje celý povrch a dost vám zaleze dovnitř košíčků. Nevypadá to tedy moc vzhledně. Ale zato vám bude nakyslá chuť polevy a sladkost košíčku tvořit příjemný kontrast. Moje kamarádka ochutnala obě dvě verze a ta s polevou jí přišla lepší, právě kvůli tomu kontrastu. Jen je škoda, že to nevypadá tak hezky.
Druhá varianta je varianta s fondánem neboli potahovací hmotou. Můžete použít i marcipán, ale bude vám dost lepit. Fondán si rozválejte v průměru tak 1 centimetr a třeba například pomocí skleničky vykrojte kolečko. Pak ho lehce potřete meruňkovým krémem a lehce přitlačte na muffin. Pokud chcete barevný, já použila růžový, použijte potravinářské barvivo a dobře barvu zapracujte do hmoty. Ale pozor, budete celý barevní a fondán vám bude dost lepit. Můj osobní typ, abyste barvu dostali, co nejdřív dolů je ten, že si ruce potřete tukem, já používám máslo. Barva půjde lépe dolů. Ornamenty na muffiny můžete tvořit podle nálady a je vlastně na vás, co tam zrovna vykouzlíte. Já měla srdíčka, tak jsem k zamilovaným muffinům použila srdíčka. Tak good luck a ať chutnají. Po těch mých se zaprášilo celkem rychle, příště jich budu muset udělat asi víc :)

Žádné komentáře:

Okomentovat