čtvrtek 18. prosince 2014

Domací sushi

Dnešní příspěvek se nebude moc týkat dezertů a sladkých jídel, ale o jídle to bude. Jeden prosincový víkend jsme se s holkama rozhodly udělat domácí sushi, naší velkou vášeň. Absolvovaly jsme hodinu a půl v Sapě, což je takové vietnamské město ve městě, najdete tam od kadeřnictví, obchody, banky, zkrátka úplně všechno. Málem jsme se tam ztratily, nechaly duši v půl hodinové frontě a nakonec jsme stejně nepořídily, to co jsme potřebovaly. Všechno nepříjemnosti se nám ale vyplatily a my s velkou radostí a velkým nadšením trávily sobotní večer u dělání domácího sushi. Musím neskormně přiznat, že se nám vážně povedlo a z legrace jsme si říkaly, že přímo na nás čekají v Running sushi.

My jsme rozhodly pro výrobu dvou druhů sushi; maki a sashimi. V tomhle příspěvku si ukážeme, jak vytvořit maki sushi s lososem a okurkou. Výběr ryby je ale čistě na vás.

Rýže, řasy, olej na sushi. Jedny z ingrediencí, co budete potřebovat.

Rady a tipy, jak na domácí sushi:

Suroviny na maki sushi:
Řasu
Rýži na sushi
Filet z ryby (tuňák, losos, krevety)
Olej na sushi
Cukr
Sůl
Wasabi
Okurka


Postup:

Na sushi potřebujete poměrně dost speciálních surovin, které pořídíte buď v již zmiňované Sapě a nebo v různých specializovaných asijských obchodech. V dnešní době už není problém tyto suroviny sehnat, stačí si najít vietnamské obchody a vyrazit nakupovat. Jako první začneme s přípravou rýže. Ta se vaří 20 až 25 minut na mírném ohni. Následně ji nechte zchladnout například v pekáči, aby chladla rovnoměrně a hlavně rychleji. Mezitím si připravte omáčku, kterou rýži ochutíte. Omáčku vytvoříte z oleje na sushi, cca 8 polévkových lžic, 4 lžíce cukru a 1 lžíce soli. Ať se to zdá zvláštní, je to tak. Věřte tomu, že s tímhle poměrem vám bude rýže opravdu chutnat, jak z sushi barů. Omáčku následně pořádně vmíchejte do rýže.

Okurku nakrájíme na dlouhé plátky.

Řasu si rozprostřete na podložku, na ní dejte rýži, která ale nesmí zasahovat až do krajů, jinak vám při motání vyleze ven a řasa se pořádně nepřilepí k sobě. Rýži potřete lehce wasabi a na to dejte okurku, lososa a další ingredience, které si zvolíte pro své sushi.


Losos musí být čerstvý, nejlépe připravený na filety a zbaven kostí. Nakrájejte ho na slabé plátky a položte k okurce.

Sushi následně opatrně zarolujte a dejte vychladnout do ledničky. Poté nakrájejte na kostičky a máte hotové maki sushi.

2 komentáře: